Deca sa polaskom u vrtić ili školu imaju češće respiratorne probleme. Susret sa kolektivom i novom sredinom uzrokuje brojne infekcije od kojih su respiratorne najčešće. Česta je pojava bronhitisa, ali i hroničnih oboljenja, alergijskih reakcija. U predškolskom, ali i školskom uzrastu se deca, ali i roditelji, možda po prvi put susreću sa ovim problemima koji ponekad mogu da naruše kvalitet života. Pitali smo lekare, pedijatre Specijalne bolnice za nespecifične plućne bolesti “Sokobanja” o uzrocima, dijagnostikovanju, terapijskom toku, ali i o mogućoj prevenciji. Pitali smo koji su saveti važni za mlade roditelje koji se bore sa čestim respiratornim infekcijama kod svoje dece, kako je moguće doći u Specijalnu bolnicu “Sokobanja” i koji su administrativni koraci. Na pitanja su odgovarali brojni pedijatri, među kojima su prim. dr Gordana Vidanović – pomoćnik direktora za bolničko lečenje i rehabilitaciju dece sa dnevnom bolnicom, dr Maja, dr Sonja, dr Vesna, dr Mira koja je i pedijatar alergolog.
Astma, opstruktivni bronhitisi, kao i druge respiratorne infekcije u ranom dečijem uzrastu su najčešći spektar bolesti. Situacija se komplikuje kod male dece sa polaskom u kolektiv, odnosno polaskom u vrtić ili u redovnu školu, kada se respiratorni problemi multipliciraju. Više problema imaju deca sa izmenjenim imunološkim reagovanjem i osetljivija na razne vrste provokativnih faktora naročito u zimskom periodu, kao što su virusi u zatvorenom prostoru, grinje kao alergen zatvorenog prostora, hladan vazduh, aerozagađenje, druge vrste alergena, pa i duvanski dim u zatvorenom prostoru ( češće prisutan u sredini u kojoj dete živi), pojašnjavaju nam lekari Specijalne bolnice “Sokobanja”.
Mala deca mogu 3-4 puta godišnje da imaju respiratorne tegobe, a učestalost infekcija treba težiti da se smanji, pa osetljivu decu treba izdvojiti i ponekada praviti pauzu u pohađanju vrtića.
Specijalna bolnica “Sokobanja” se bavi dijagnostikom i lečenjem ovakve dece, vrši se i edukacija roditelja u vezi terapije koju sami mogu uključiti u kućnim uslovima, o medicinskim postupcima koje treba samostalno da primene pre nego se jave lekaru ili u situaciji kada ne mogu odmah da se jave lekaru, kao što je inhalacija bronhodilatatorima, ukoliko imaju opstrukciju, primena raznih obloga, inhalacija tople pare kod pojedinih vrsta oboljenja kao što su laringitisi na pr.
Takva vrsta edukacije veoma je korisna za roditelje i mi se u okviru našeg dečijeg odeljenja staramo da ponesu znanje o postupcima koje treba da primene u kućnim uslovima. Često takav vid organizovane edukacije služi za razmenu iskustava među roditeljima, ističu pedijatri bolnice u Sokobanji.
U današnje vreme, za mali dečiji uzrast i za malu školsku decu, češće su virusne infekcije i alergijska oboljenja disajnih puteva s obzirom na to da je u skladu sa sadašnjim načinom života alergija vrlo raširena (i dalje poleni, razne vrste sastojaka i aditiva u ishrani koju deca koriste od najranijeg uzrasta, primena pesticida i drugih mera u proizvodnji i pripremi hrane, takođe i veoma velika raširenost pušačke navike kod roditelja, takođe i poslecice COVID infekcije kojima su deca bila izložena u prethodnom periodu…).
U Specijalnoj bolnici Sokobanja roditelji mogu dobiti osim lečenja, dijagnostike i edukacije različite vrste drugih saveta u postupanju deteta sa opstruktivnim bolestima respiratornog trakta, a može se doći sa uputom za stacionarno lečenje ukoliko je to potrebno ili samo na specijalistički pulmološki pregled sa uputom od strane izabranog pedijatra ili drugog lekara iz Doma zdravlja ili hitne pomoći. Za decu koji ne poseduju dokumentaciju za upućivanje kod nas, roditelji mogu uplatiti pregled, pa čak i stacionarno lečenje po cenovniku naše ustanove, savetuju i preporučuju iz Specijalne bolnice za nespecifične plućne bolesti “Sokobanja”.
NZ – Na rehabilitaciji
Inhalacije